“Dzień dobry, witamy Wszystkich na szkolnych obchodach powitania Wiosny!
Zebraliśmy się dziś na naszej szkolnej sali, aby wspólnie pożegnać Zimę przywitać Wiosnę.”
Tymi słowami uczniowie z klasy ósmej powitali wszystkich zebranych na szkolnej sali gimnastycznej.
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Obecnie Marzanna nie uosabia już śmierci, a raczej zimę, którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie.
Choć większości dzień, 21 marca, kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób chorych na Zespół Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodaktowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeńcztwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. “Niech ten dzięń będzie świętem radosnym, barwnym i szczęśliwym”!
Po tych słowach nastąpił apel, który przedstawili uczniowie klasy 8, następnie swoje inscenizacje wierszy: „ZOO” i „Na straganie” przedstawili uczniowie z klas 7a i 7b. Później odbył się pokaz strojów ekologicznych wykonanych przez uczniów z każdej klasy.
Naszą wspólną uroczystośc zakończyła uczennica klasy 8,Oliwia Janus, która wykonała utwór “Nic dwa razy”.