„Dawniej, dziś i w przyszłości”.
Cykl zajęć „Dawniej, dziś i w przyszłości”, który realizowany był w klasie I miał za zadanie przybliżyć dzieciom realia życia wcześniejszego pokolenia, zwrócić uwagę na różnice w sposobie nauczania, wyglądzie przyborów szkolnych i wyposażeniu klasy. Dzieci z niezwykłym zainteresowaniem słuchali opowieści swojej pani na temat fartuszków szkolnych, przyszywanych do rękawa tarcz i tego, że jeszcze w latach 70. XX wieku trzeba było chodzić do szkoły od poniedziałku do soboty. W systemie ocen nie było jedynek i szóstek. Pierwszoklasiści z zaciekawieniem oglądali filmy o szkole z czasów Plastusia. Przyniesione przez panią pamiątki: własne tarcze szkolne i zeszyty, które przetrwały blisko 30 lat wzbudziły wśród dzieci ogromny zachwyt i zadowolenie.
Świat idzie naprzód! Zmienia się nasze otoczenie, środowisko, klimat. Na przestrzeni lat zmieniły się także wykonywane przez ludzi zawody. Dla wielu osób z młodego pokolenia nazwy tych profesji są w ogóle nieznane. Postęp techniczno-technologiczny sprawił, że niektóre zawody stały się dziś niepotrzebne. Pierwszoklasiści mieli okazję zobaczyć a niektórzy także „przymierzyć” końską podkowę, którą przyniosła do klasy pani ( znalazła ją 43 lata temu, co oznaczało - szczęście).
Zabawy ruchowe to najlepszy sposób na wzmocnienie sprawności fizycznej i odporności dzieci. Są świetną okazją do socjalizacji dzieci, które uczą się współpracować w grupie, pomagać współćwiczącym, wyrabiać poczucie odpowiedzialności przed drużyną. Dzieci bardzo lubią tego typu zajęcia. Pierwszacy doskonale wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach, dzieci postanowiły sprawdzić jak wyczarować pyszny sok z cytrusów, marchewki i jabłka bez dodatku cukru i konserwantów oraz sałatki owocowe. Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie...
Degustacja była udana a dzieci miały dużo radości z wykonanej pracy. To były wesołe i smaczne zajęcia!
Katarzyna Piotrowska