,,Człowiek człowiekowi zgotował ten los”
W dniu 5 kwietnia 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z bardzo ważną a jednocześnie bolesną kartą historyczną naszego kraju podczas II Wojny Światowej. Założeniem organizatorów było budowanie świadomości patriotycznej i narodowej, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu, oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.
Po wejściu na teren Muzeum Auschwitz oczom odwiedzających ukazał się słynny napis:
„Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców na bramie do obozu, przez którą podczas II wojny światowej tysiące więźniów szło do niewolniczej pracy. Wyobrażaliśmy sobie wtedy ciężar więziennego życia, jednak dopiero, kiedy ujrzeliśmy tysiące butów, walizek czy protez ludzi, którzy trafili do Auschwitz, uświadomiliśmy sobie ogrom ludzkiego cierpienia, jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowała się komora gazowa i krematorium.
Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów oraz ruiny krematoriów.
Niemiecki nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau jest obiektem zainteresowania dla całego świata. W trakcie zwiedzania spotykaliśmy ludzi różnych narodowości, co potwierdza, że okrucieństwo II wojny dotknęło ogromną część ludzkości. Wielu też, którzy tu przybywają chce na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem Shoah, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii, wywarła na uczniach ogromne wrażenie, na pewno utkwi w pamięci młodzieży na długi czas.
Pamiątkowe zdjęcia z wycieczki moglismy uwietrznić dzięki aparatowi, który szkoła zakupiła w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".